דקלה שרון

 

יהושע שרון, נולד ב 9/7/1930 בברוקלין, ניו יורק. בשנת 1949, בגיל 19, התגייס לצבא ארצות הברית, שם התחיל בקורס טייס. בשלב של הנחתת מטוס על נושאת מטוסים נכשל ונפל מהקורס. אחרי קורס זה נשאר בחיל האוויר, ועבר קורס ניווט. הקורס התקיים קרוב ליוסטון, טקסס, מקום בו נמצא כיום בסיס של נאס"א. במהלך הקורס, בין שלב אחד למשנהו, הספיק גם להתחתן. בשנת 1952 סיים את הקורס בדרגת לוטננט (סגן), ונשלח לבסיס ליד סאן אנטוניו, טקסס, שם פגש את חבריו לצוות. בסוף שנת 1953 נשלח לקוריאה, כאשר המלחמה עמדה לפני סיום (התחילה ב 1950). במהלך המלחמה כבר הפך לאבא.

בסיס האם של היחידה היה באי אוקינאווה, מרחק 7 שעות טיסה מקוריאה. כל משימת הפצצה ארכה כ-16 שעות: 7 שעות טיסה ליעד, שעתיים הפצצות, ועוד 7 שעות טיסה חזרה. כל משימה ארכה כ-24 שעות ברוטו, מכיוון שלאחר החזרה ממנה, היו גם תחקורים לגביה. היו 3 טייסות, ולכן- כל 3 ימים הייתה יציאה למשימה.

שבוע לפני ההכרזה על הפסקת האש, כבר היו שמועות על כך שמתוכננת הפסקת אש, אך מכיוון שהיו אלו רק שמועות, המשיכו במשימה כרגיל.

ביום סיום המלחמה, יצא יהושע עם הצוות שלו למשימה, כרגיל. היה צורך לשמור על שקט בקשר, ולכן, כאשר עברו את קו הרוחב 38 (קו הגבול בין קוריאה הצפונית לדרומית), לא היו יכולים לשמוע הודעות בקשר. באותו יום, כאשר הגיעו ליעד שסומן עבורם, נתקעו הפצצות, ולא הצליחו לצאת באופן אוטומטי, והיה צריך להוציאן מהמטוס באופן ידני (אסור היה לחזור לבסיס עם הפצצות). כאשר הבינו שיש תקלה, כבר עברו את היעד שהיו אמורים להפציץ. למרות שיהושע היה נווט טוב, באותו יום הוא קצת פספס, ובטעות גם עברו כבר את הגבול לסין, והגיעו למנצ'וריה. שם הצליחו להטיל את הפצצות, והסתבר לאחר מכן שהטילו אותן על מפעל חשמל! כאשר חזרו מהמשימה קיבלו הודעה כי נחתמה הפסקת האש המיוחלת…

שגריר של שלום

לפני שנה, בשנת 2010, צוינו 60 שנה למלחמת קוריאה. שנה זו הייתה גם השנה בה אותר יהושע ע"י השגרירות הקוריאנית, והוזמן לארוחת ערב בבית השגריר, לציון מועד זה. השנה, שנת 2011, הוזמן שוב לאירוע זה, אך הפעם קיבל גם מדליית כבוד והוקרה על השתתפותו במלחמת קוריאה, כאשר בהזמנה נכתב: "אומתנו מוקירה את בניה ובנותיה, אשר נענו לקריאה להגן על ארץ שלא הכירו, ועל עם שלא פגשו מעולם" (במקור, באנגלית).

במהלך מלחמת קוריאה הספיק יהושע לקבל שני צל"שים. הראשון- air medal אשר נחשב שווה ערך לצל"ש ברונזה של חיל רגלים (דרגות הצל"שים: ברונזה, כסף ומדליית כבוד). את הצל"ש השני קיבל עם כל היחידה מנשיא דרום קוריאה, על פועלם במלחמה.

 

One Response to יהודי אמריקאי, במלחמת קוריאה

  1. דקלה שרון הגיב:

    כל הכבוד! 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

42495896