אחרי הראיון עם ירדן לב-רון, החלטתי להמשיך ולבדוק מה קורה עם חברי כיתת תות, המונה סה"כ חמישה חברים (לא כולל ילדי חוץ) אז, דפנה פיינברג, ליאור הרמן, ותובל גבר – אם אתם קוראים במקרה שורות אלו, אתם יכולים לצפות לטלפון ממני בזמן הקרוב.

הפעם נודע לי על עיסוק חדש של יוחאי דה-בורס (31) המתגורר בקיבוץ יחד עם אשתו יערית. למי שלא מכיר, יוחאי הוא בנם של לאהל'ה ומרטין ז"ל ואחיהן הצעיר של חן ועפרי. לאחרונה התחיל פרק מעניין בחייו: עבודה בחברת הזנק (סטארט-אפ) ישראלית המבטיחה לשפר את פני עולם הרפואה עם המצאה חדשנית ומרתקת. תפסתי אותו לשיחה קצרה, רגע לפני שיצא לחופשה משפחתית בדרום איטליה.

אזהרה: ייתכן שתיתקלו בשורות הקרובות בכמה מלים ומושגים מדעיים שלא שמעתם מעולם, אבל אני מקווה שתבינו בדיוק את המשמעויות שלהן, גם עבור החברה האנושית כולה.

יוחאי דה-בורס 2019 (1)

יוחאי, מה אתה יכול לספר על החברה בה אתה עובד?

מדובר בסטראפ-אפ שכבר הונפק בשנת 2013, ממש באותו היום ש- waze הונפקה. לחברה קוראים Spectrum-Dynamics Medical (הנמצאת באזור התעשייה של קיסריה) והיא פיתחה דור חדש של מצלמות גרעיניות לעולם הרפואה. ברפואה המודרנית משתמשים בטכנולוגיית CT (רנטגן), טכנולוגיית MRI (מגנטיות) ואנחנו למעשה עובדים בתחום נוסף שנקרא הרפואה הגרעינית. כלומר, בכל אחד מהענפים האלה לא רואים את אותם ממצאים על גוף האדם. המכונה שלנו סורקת את מערכות הלב, הכליות, המוח ואת כל שאר האיברים הזזים. בעבור לקוחות המעוניינים בזה אנחנו משלבים את המערכת שלנו עם מערכת CT, כלומר האדם הנסרק שוכב על המיטה שעוברת בתוך המכונה ובסיום הסריקה המיטה ממשיכה עוד קדימה והנסרק ממשיך לסריקת CT.

בסיום תהליך הסריקה מקבל הרופא תמונה תלת-מימדית של גוף האדם, וכך ניתן להבחין בבירור בגידולים סרטניים בשלבים מאוד מוקדמים, סתימות במערכת הלב, קרישי דם במוח ועוד. החידוש כאן הוא הטכנולוגיה שעליה מבוססת המכונה שפיתחנו: גבישים שאנו מזינים אותם בזרם חשמלי גבוה וקולטים את הפוטונים הנפלטים מגוף האדם הנסרק, ולפי זה נוצרת תמונה. לדוגמא אם יש סתימה בעורק במערכת הלב אז זה אומר שהחומר הרדיואקטיבי ייעצר באמצע העורק (בסתימה) ובתמונה ייראו שהחומר זרם עד לשם ולא ממשיך ומשמעות הדבר שיש סתימה.

יוחאי דה-בורס 2019 (2)

מה הם פוטונים?

לכל חולה מזריקים חומר רדיואקטיבי לפני שהוא נכנס לאבחון במכונה, עם איסוטופ כלשהו שמושך אותו לאיבר שהרופא רוצה. למשל, אם המטרה היא לסרוק את מערכת הלב שלו, מזריקים לו חומר רדיואקטיבי שנקרא טכנציום. קיימת במכונה גם אפשרות לסריקה מלאה של כל הגוף מבלי להתמקד באיבר מסויים ובכך אפשר למשל לאתר גרורות סרטניות אפילו הקטנות ביותר באזורים שונים בגוף האדם.

כשהמכונה מתחילה בסריקה, האנרגיה הגרעינית נפלטת מהאדם הנסרק, אפשר לדמות את האנרגיה הרדיואקטיבית לאור, כלומר ככל שאתה יותר קרוב למנורה ככה האור מסנוור יותר. ככל שהראשים הסורקים מתקרבים יותר אל החולה, הם קולטים יותר עוצמת קרינה שנפלטת מהנסרק, דבר שמביא לתמונה יותר מדוייקת, ולכן הראשים הסורקים מתקרבים לגוף האדם באופן אוטומטי לחלוטין עד לכדי כמה מילימטרים. אם נדמה את החולה למנורה אז הפוטונים הם חלקיקי ה"אור" שנפלטים מן החולה החוצה, שבעזרתם ניתן לראות מהי הבעיה הרפואית בגוף החולה.

באיזה שלב של הפיתוח נמצאת החברה?

לחברה היו כמה פיתוחים שפחות הצליחו, והפיתוח הראשון שהצליח נוצר כבר ב- 2006: מכונה שסורקת ומדמה את מערכת הלב. זו מכונה יחסית קטנה שעוטפת את האדם באמצעות מכשיר קטן דמוי בננה, המכוונת לכיוון הצלעות והלב וכך סורקת את מערכת הלב. כיום יש 400 מכונות כאלה בכל העולם. ויש את המכונה שלשמה גייסו אותי לחברה, והיא סורקת את כל הגוף, מכף רגל ועד ראש והיא נראית כמו מכונת CT שכולנו מכירים (הגלולה הגדולה שאליה מכניסים את המטופל).

בצרפת ישנן 4 מכונות מהדגם שאני עובד עליו, ולפני חודש טסתי לבוסטון עם אנשי צוות נוספים מהחברה, בשביל להתקין עוד מכונה שהוצאנו לאחר הסיום הסופי של הפיתוח, והיא למעשה המוצר המוגמר שאפשר להשתמש בו. בעתיד הקרוב אנו צפויים להתקין מערכות במדינות נוספות.

מה הוא החידוש הגדול של המכונה הזו? היא תעזור לרפא חולי סרטן, למשל?

היא לא יכולה לרפא אבל באמצעותה ניתן לזהות את המחלה בשלבים מאוד מוקדמים שלה, ובכך לגבש טיפול שיימנע את התפשטותה בזמן.

היא תסייע לזהות קריש דם במוח כשהוא מאוד קטן, לפני שיתפרץ ויהווה סכנה אמיתית לחיי החולה. אם המטופל זקוק לצנתור או טיפול לבבי אחר, באמצעות המכונה אפשר לדעת בדיוק מאיפה צריך לגשת אל אזור הלב כדי להגיע בדיוק מירבי.

מה הרקע שלך בתחום הרפואה והמדע? חשבתי שאתה חקלאי…

אין לי שום רקע בתחום; הגעתי לחברה לגמרי במקרה, מקרה שאני מאוד שמח עליו. שירתי ביחידה, ולאחר שירות קבע השתחררתי לאזרחות ואז חזרתי לשנתיים וחצי נוספות ביחידה. לאחר השחרור השני (והסופי) התחלתי לעבוד כחקלאי בגד"ש חפר, ובמקביל למדתי בערבים הנדסאי מכטרוניקה (מכונות ואלקטרוניקה). סטודנטית שלמדה איתי התקבלה לעבוד בחברה הזו ואמרה לי שמחפשים שם עובדים. אני בעל חוש טכני אבל אין לי שום ידע רפואי, מרחק של 180 מעלות מהתחום. היא הפצירה בי להגיש מועמדות בכל זאת, ואמרה לי שיהיה בסדר ומה אכפת לי לנסות – ולאחר כמה ראיונות התקבלתי.

מה התפקיד שלך שם? מה אתה עושה ביומיום?

אני עובד במחלקת הייצור. יש את המהנדסים שמתכננים את המכונות ויוצרים להן סקיצות, ואנחנו בונים את המכונות מאפס מרמת החיווטים, ברגים, ראשי המצלמות והלוחות האלקטרונים. אנחנו אחראים גם על תפעול המכונה ע"י התוכנה כלומר החיבור בין המכונה למחשב. אחרי שבודקים שהמכונה עובדת כמו שצריך, מפרקים אותה ושולחים את החלקים לחו"ל וטסים בשביל לבנות אותה שם אצל הלקוח.

יוחאי דה-בורס 2019 (3)

קיימת סכנה בעבודה עם החומרים הרדיואקטיביים שאתה מתעסק בהם?

לחומרים הרדיואקטיבים שאנחנו מתעסקים איתם אין ריח ואין טעם והם נראים כמו מים רגילים.

כמו שנאמר אפשר לדמות את הקרינה הרדיואקטיבית לאור. אם אתה עומד קרוב למקור הרדיואקטיבי אתה חשוף לקרינה, וככל שיותר מתרחקים ככה רמת החשיפה יורדת. אצלינו בחברה יש נהלים מאוד ברורים לעבודה עם החומרים האלה, לדוגמא בזמן שעובדים עם חומר על המכונה אז שמים סביב המכונה לוחות עופרת כדי שיימנעו את הקרינה.

כל עובד נושא על עצמו כרטיס חכם שיש בתוכו גבישים שקולטים ומודדים את רמת הקרינה שהעובד נחשף אליה, וכל חודש שולחים את הכרטיס לבדיקה במכון למחקר גרעיני בנחל שורק.

אם העובד נחשף ליותר מסף הדיווח לקרינה, העסק מתחיל להיות יותר מסובך כי צריך לעשות בדיקות ולדווח לממונים במשרדים הממשלתיים. מעטות מאוד הפעמים שעובד אצלנו עבר את סף הדיווח, לרוב מפני שהעביר את הכרטיס במזוודה בשיקוף לפני הטיסה ושם נחשפת המזוודה לקרינת רנטגן גבוהה והכרטיס קורא את זה. הסכנה תמיד קיימת אבל עובדים בדיוק לפי כל הנהלים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

42495896