IMG_1659

גן האחים (לזכר האחים איתמר ואילן ברונר)

לפני כמה שנים הגיעה פנייה לקיבוץ גבעת חיים מגוף המעלה אתרי הנצחה לחללי צה"ל, ורושם אותם כאתרים מוכרים בפינות הארץ.

את הבחורה שפנתה מטעם הארגון הפנו אלי, ולבקשתה, סיפרתי לה מי היה איתמר ולמה המקום נקרא על שמו. סיפרתי לה את סיפורו ואף הוספתי כי היה לו אח שגם הוא נפל במערכות ישראל (במלחמת יום הכיפורים) ושיהיה נכון לצרף גם אותו לאתר ההנצחה. דיברתי על כך עם גלי ברונר (אבן-שושן), בתו  של יופי ברונר, האח האמצעי של שני האחים שנפלו. יופי הוא אחד משלנו, חבר קרוב של כולנו, למרות שהיום הוא גר בכרמל שלנו. וכך הצטרף בימים אלו השלט החדש לבוסתן בקובני.

ולמי שלא מכיר את ההיסטוריה, זה הסיפור:

Smart Touch TIFF File

אילזה ברונר בטיול למצרים

אילזה ברונר, אימם של הבנים שנפלו בעת שירותם בצה"ל, כתבה בעיתון שלנו (בתוכנו) ב- 1981 כתבה על גן איתמר המקורי בקקון ועל השלט הבודד שנשאר בשטח וסיפרה עד כמה היא שמחה שנמצא מקום מתאים להעביר אליו את השלט המיותם שנשאר בקקון ללא עצים מסביבו.

גן איתמר מעלון "בתוכנו" 1981

איתמר ברונר

איתמר ברונר

אילן ברונר

איתמר היה איש מטעים, חרוץ ושקט. האגסים בקקון היו חלק מנוף חייו הקצרים, ולכן לאחר מותו הפתאומי הוחלט להנציח אותו בין שורות האגסים של גבעת חיים באזור שבין עולש, גן יאשיה ובסמוך לנחל אלכסנדר.

עם השנים האגסים הוחלפו בשטחי כותנה אך הוחלט להשאיר מספר עצים סביב השלט להנצחה. המקום היה יחסית מרוחק מהקיבוץ, לא מאוד מטופח, אך היווה פינה לאילזה ופרי, ההורים המסורים, בה יכלו לבקר כדי לזכור את איתמר שלהם. יצא הגורל, ויום אחד העצים שהקיפו את השלט נעקרו בטעות.

IMG_1702

אילזה השקטה והצנועה חיפשה מקום מתאים לשלט הבודד שנשאר בשטח הכותנה. אנו (המשוגעים לדבר, כך כינה אותנו זיגי מהמים) קיבלנו את פנייתה בזרועות פתוחות וב-1980 השלט הבודד הועבר לביתו החדש, לבוסתן בגבעת אליעזר (שמו הקודם של המקום), וכך קיבלה גבעת אליעזר שם חדש- "גן איתמר".המקום עובר גלגולים שונים. זיגי הפסיק לכעוס, אליעזר הלברשטט כבר לא בגבעה, ההורים הנהדרים של האחים ברונר כבר אינם בחיים אך המקום שוקק חיים. עצים ותיקים עולים וצומחים, עצים חדשים מתווספים מדי פעם ועצים בודדים הולכים כדרך הטבע לעולמם.

Smart Touch TIFF File

בטיול לגן איתמר – מרים צ'רבנקה, סימה שרי, וילי גילברט

הגן הפך לפינת חמד בעמק חפר ורבים מתושבי האזור מגיעים למקום לנוח, לאכול ולבלות בחיק הטבע. לצערי, מעטים מחברי מגבעת חיים איחוד המגיעים לבקר, ליהנות ולהראות נוכחות, דבר שיעזור לשמור על הגן שלנו.

וכדאי שתדעו, יש עוד טבע באזורינו וזה המקום. בדרך לבוסתן בסבך ליד בריכות הדגים של עין החורש, בצמוד לחדר החושך שלנו, יש מעבר של חזירי בר החוצים את הדרך. תנים, קרקלים, גיריות ושאר בעלי חיים הנהנים מהשקט שנותר באזור הבריכות. ריכוז של חיות בר שהולך ונכחד בארצנו אותן אפשר לראות בשטח בשעות בין הערביים בזמן יציאתן לפעילות.

IMG_1681

אנו, המשוגעים לדבר, חיפשנו לאחר מלחמת יום הכיפורים מקום שקט להרגיע את הנפש. כבשנו את גבעת אליעזר במטרה להפריח את השממה ולנקות את הנשמה. לא אציין את שמות המשוגעים, אך אוסיף ואומר כי ללא המשוגעים של אז, לא הייתה צומחת לה הפינה של היום.

בהזדמנות זו אני רוצה להודות ליואל סמית על המסירות וההתמדה בתפעול המקום.

ותודה לנעורים שהתגייסו לנטיעות החדשות.

 

IMG_1683

Smart Touch TIFF File

אילזה ברונר בספריית התקליטים על שם אילן ברונר

* צילומים עכשוויים של יפתח לב-רון

 

4 Responses to חדשות בגן איתמר / יפתח לב-רון

 1. נויה לס הגיב:

  יפתח יקר,

  מרגש עד דמעות. כל הכבוד לך ולעושים במלאכה.

 2. אדוה סינדליס הגיב:

  יפתח,
  כל הכבוד על ההשקעה והטיפוח, אכן המקום מקסים ואני ומשפחתי מרבים להגיע אליו בשבתות ולהנות מהטבע, השקט והשלווה…
  לצערי, בפעמים האחרונות שהגענו לא יכולנו להנות מהשקט והשלווה כי הגן היה מלא במשפחות (אף אחת לא מהקיבוץ) שעשו "על האש".. ריח העשן והצעקות הבריחו אותנו..
  ביום העצמאות הגדילו לעשות – הגענו לגן אך הגן היה סגור בחבלים ועליהם שלטים ובהם כתוב כי המקום "מוזמן" לחבר קיבוץ, מאוחר יותר התברר כי החבר כלל לא היה נוכח במקום…
  חבל

 3. נויה לס הגיב:

  אדווה ויפתח,

  אפשר לפנות לחבר ולהגיד לו, אפשר לפנות למנהל הקהילה ולהגיד לו, ואפשר גם לא להגיד – זה חבל!!!

 4. אדוה סינדליס הגיב:

  נויה,
  הכול נאמר!
  צריך לחשוב על פיתרון יצירתי למצב..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

42495896