Nevo_0023 

עד כמה חשוב, לדעתכם, שיהיה לנו מרכז מורשת היסטורי אשר ילמד את ילדינו ונכדינו על ההיסטוריה של הקיבוץ ועל השורשים שלנו? מי זוכר את מוזיאון "הנקודה" שהיה פה ולא השכלנו לשמור עליו? האם לא ראוי לשמר 70 שנים של היסטוריה?

 

מי ילמד את ילדינו איך נראתה מנשקה? ואיך נראה הקיבוץ פעם? מי היו מייסדי הקיבוץ ואיך הקימו קיבוץ מכלום, על גבעת הטרשים?

היוזמה להקים מרכז מורשת בגבעת חיים איחוד נמצאת על הפרק כבר מספר שנים ויש מסגרת פעילות ופרוגרמה מוכנים. הנושא עבר מספר דיונים והחלטות ונבחנו מספר חלופות למקום בו יוקם המרכז (למשל, המרפאה שפינתה מקום לספריה) משום שעל-מנת לשמר ולהציג את מורשת הקיבוץ, קיימת חשיבות גדולה לאיתור מקום מתאים.

המקום שהוצע לאחרונה היה במחסן המשק, בחלק בו היה "לה פלום". מדובר במיקום מרכזי בקיבוץ, כשהמטרה היא שהאתר יהיה חי ופעיל ושניתן יהיה לבקר בו בטיולי פעוטות, שיערכו סיורי היכרות מורשת לחינוך הבלתי פורמלי בהתאם לחגים או נושאים ספציפיים, מפגשי נוסטלגיה ומפגשי מחזורים, ביקורי ילדים ומשפחות שעוברים ליד המקום, ילדי משגב, תיירות קיבוצית ועוד.

למחסן משק יש ערך היסטורי לקיבוץ גבעת חיים איחוד עוד משנותיו הראשונות של הקיבוץ, עם דגם ייחודי שניתן לזהותו במקומות אחרים בקיבוץ ובקיבוצים אחרים. ככזה, ראוי לשמר אותו. מה יהיה ייעודו? ומה יהיה עם מבנים נוספים לשימור בקיבוץ המתחדש? לא זה המקום לדון בעניין, אך ראוי בהחלט להעלות זאת כנושא חשוב לדיון ברמה הקהילתית ולא רק בצוות תכנון.

הנושא של מרכז מורשת במחסן המשק הגיע לדיון במועצה במסגרת הדיונים על תקציב 2021 והוחזר להנהלה לדיון נוסף, עקב טענת חברי מועצה לחוסר מידע מספק לגבי תכנון עתיד מבנה מחסן המשק והגדרת השימושים בו. לאחר זמן רב ודחיות נשנות וחוזרות, התקיים דיון בנושא בצוות תכנון מורחב בתאריך 7 בנובמבר 2021 (ניתן לעיין בפרוטוקול באתר).

Nevo_1187

לצערנו הרב, לא שמענו בפגישה מכלל הנוכחים התייחסות לחשיבות מרכז מורשת לקיבוץ והדיון התמקד בעיקר בעלויות השיפוץ הגבוהות של כל המבנה. אנחנו מודעים לנושא הכספי וכלל לא מזלזלים בו, אבל ראוי שנושא כה חשוב ידון ברמת החשיבות במקביל לרמה התקציבית. בפרוטוקול ועדת תכנון נכתב:

  • עד לישיבה הבאה של הצוות יובאו חלופות ועלויות מפורטות יותר (כחודשיים).
  • בשלב זה לא יוצג הפרויקט במסגרת אישור תכנית ההשקעות לשנת 2022.

יש כאן הזדמנות להביא רעיון חשוב זה לידי מימוש במסגרת שנת 70 לגח"א. אם מחסן המשק לא מתאים, יש תקווה לפי הסיכום שיועלו רעיונות למיקום אלטרנטיבי למרכז מורשת.

ואתם? מה אתם חושבים? יש מקום למרכז מורשת והיסטוריה מקומית בקיבוץ?

 

One Response to תהיה לנו מורשת? / אלדד ורדי

  1. מאת אריק:

    המשפט שהנחיל יגאל אלון על עם שאינו מכבד את עברו ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל, מלווה אותי כבר שנים רבות כשעבדתי בנוי והייתי חבר בוועדת תיכנון הייתי שותף עם אנשים אחרים בסימון בתים לשימור וכשגחא חגגה שישים ביצענו שילוט על כמה מהם כדי שיזכירו ולו במעט את העבר, ולכן אני מחזק את ממשיכי החזון למורשת גחא על אף הקשיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

42495896