היידי הציעה לי להשתתף בתחרות צילומים בנושא "חקלאות ישראלית". את התחרות מובילה, זו השנה ה-16, הגלריה החקלאית של קנט אשר שמה השנה דגש על הסיפור מאחורי החקלאי. נכנסתי להרפתקה והחלטתי לתת כבוד לגן הירק הקהילתי שלנו.

יצאתי לראיין את אור בשטח, ישבנו על הספסל בין שורות הירקות הבוהקים מקרני השמש ופרחי הנוי הצבעוניים המבצבצים בין הירקות. באווירה הפסטורלית הזו, שמעתי מאור את סיפורו של גן הירק ואת חלקו בפרויקט.

אור נלקנבאום נשוי לסיוון ארזי ואבא של כרמי. בשנת 2019 הוא חלם להקים גן ירק בשיתוף הקהילה. ניב יגר, מנהל הנוי ומספר משפחות מהקיבוץ, התחברו לרעיון ובמהלך הסגר הראשון של הקורונה (מרץ 2020) התגייסו יחד להכשיר שטח שהיה שדה בור והפכו אותו לגן ירק משגשג. החלום קרם עור וגידים והפך למציאות.

1680581981550A

לאור יש שני תארים בביולוגיה אבל אין רקע חקלאי. הוא נרתם לפרויקט במלוא המרץ וקיבל על עצמו את ניהול גן הירק, בליווי, תמיכה והכוונה של עמותת "החוות הירוקות" וכבר שלוש שנים שהגן מניב ירקות חורף: כרוב, ברוקולי, כרובית, קולרבי, חסות, פטרוזיליה וירקות ופירות קיץ: דלועים, מלפפונים, עגבניות, פלפלים, אבטיחים, מלונים, תירס, קישואים וחצילים. יש גם ירקות מוכרים פחות: סלקים צבעוניים, גזרים צבעוניים, בטטה סגולה, רוברב וגם צמחי תבלין המזמינים חרקים מועילים.

בגן הירק אין ריסוס ואין דישון והוא מושתת על מערכת אקולוגית. בכל ערוגה אפשר למצוא גם פרחי נוי, המשמשים נגד מזיקים וגם מושכים אליהם חרקים להאבקה.

בתקופת הקורונה הגיעו ילדי הקיבוץ לגן הירק ונוצר חיבור מרתק אשר פסק כאשר שככה הקורונה. עכשיו עובדים על חידושו.

תוצרת גן הירק נמכרת לחברי הקיבוץ. פעם בשבוע נפתח דוכן הכולל את כל ירקות העונה וכ-70 משפחות צורכות מדי שבוע ירקות טריים ישירות מן האדמה. מחירי הירקות מוצגים בדוכן והתשלום מבוסס על אמון, איש לא עומד בדוכן וכל קונה רושם את מספרו האישי בתקציב ומחויב על פי פירוט הקניה שרשם.

אור עובד בגן הירק שלושה ימים בשבוע ובמקביל לומד לתואר שני באוניברסיטת חיפה, התמחות בפסיכותרפיה אינטגרטיבית גוף- נפש-רוח. במסגרת זו הוא עוסק בטיפול בבריאות הנפש למקבלי סל שיקום של משרד הבריאות. בימים בהם הוא נמצא בלימודים אין פעילות בגן הירק, אבל הוא מדגיש כי המקום פתוח למבקרים בכל עת.

ככל שהתקדמנו בראיון, הרגשתי שגן הירק בנשמתו של אור ובעורקיו וניב מעיד עליו שהוא חקלאי בכל רמ"ח אבריו. הוא בחור יצירתי, עם חשיבה מחוץ לקופסה ויש לו חזון של תמיכה במארג חיים שלם שיבוא לידי ביטוי גם מחוץ ליישובים חקלאיים, על-מנת שגם בערים תתממש קונספציה של צריכה מקומית.

אני מודה לאור שהתפנה תוך כדי עבודה לחשוף בפני את גלגולו של גן הירק, בשקט ובשלווה האופייניים לו ועם ניצוץ בעיניים. הוא נתן את הסכמתו לצלמו מוציא כרוב טרי ישר מהאדמה בדרכו לדוכן, צילום ששלחתי לתחרות, עם גאווה מקומית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

42495896