20230511_172841

באתי לשבת עם סיזל, המנהל העסקי העסוק של "הקהילה". דיברנו על שכונה ג', על ההוצאות (הרבות) וההכנסות (המתדלדלות) רפת, פרדס ותכנון עתידי, אבל הבשורה האמיתית והסקופ הקריטי לתושבי "הקיבוץ המתחדש" מהראיון הזה, מגיעים משטח אחר.

"הזרמת הפיצות תימשך כסדרה!", הוא מדגיש בקול סמכותי המסלק כל ספק. "אלמגרו סיימו את החוזה שלהם לפני הזמן ובמהלך חודש יוני תעבור הבירצה לאותו המקום, כך שהזרמת הפיצות לא תיעצר ולו ליום אחד". אז ניתן לשחרר את הנשימה העצורה.

ברור שכל נושא אחר מחוויר לעומת הכרזה זו, אבל בכל זאת, מכיוון שהוא הצליח לפנות לי זמן בלו"ז העמוס שלו, דיברנו כאמור על עוד כמה נושאים והתחלנו בנושא המביא עימו ניחוח מובחן וברור.

"לפני כשנה התנתקנו מהמטב"ח (מרכז טיהור בוצה חקלאית) משום שנדרשנו לחתום על חוזה לתריסר שנים ולא רצינו", הוא מספר. "חיפשנו פתרון אחר לפינוי הפרש הנוזלי מהרפת ובמהלך שנה זו מיצקנו זבל נוזלי באמצעות חומר צמחי ואז פינינו לאתר קומפוסט. לאחרונה פתחנו במהלך של ייצור יכולת עצמאית בתחום, רכשנו טרקטור ומפזרת פרש שעובדת כבר חודש ועד עתה הולך טוב".

אני שואל מה בעצם קורה שם. "המיכלית שואבת את הפרש ברפת ואז נוסעת לשטח השדה. שם היא עוברת ובעזרת שן ייעודית פותחת את האדמה, צינור דוחף את הנוזל אל האדמה הפתוחה ואז מכסה השן את האדמה, כך שאין ריח ואין זבובים. בעתיד אנו מתכננים לבנות סככת ייבוש פרש בגודל של 6,000 מטרים ובעלות של כשני מיליון ₪ מחוץ לגדר הקיבוץ, מזרחית לרפת, כל זאת בכפוף להחלטת מוסדות הקיבוץ. מה שיוכל בהמשך להוות בסיס להגדלת שטח הרפת".

הלאה, אל מה שצומח, או נכון יותר – נעקר. על פי המלצות הוועדה הכלכלית, החלטת ההנהלה והחלטת המועצה, הוחלט לעקור כ-270 דונם פרדס. מהזנים שמוטי, ולנסיה, המלין ואור. "כל מה שמפסיד כסף. זו פעולה של עצירת דימום. עדיין לא הוחלט מה ינטע במקום המטעים שיעקרו".

כדי לאזן קצת, יש גם מה שהולך וצומח גם אם לא בפרדס. "בימים אלה מסיימים את עבודות הפיתוח בשכונה ג' ובמהלך מאי נפתח מכרז למציאת קבלן שיבנה את הבתים". מתי מקבלים מפתחות? "אני חושב שהצפי המשוער לסיום הבנייה הוא בסביבות סוף 2024 – תחילת 2025", הוא אומר.

בהמשך לסקופ איתו פתחנו את הראיון, אנו מגיעים לדיון בחיי המסחר השוקקים כאן.

"המעבר של הבירצה למרכז המסחרי הוא חלק מהסדרת והתאמת הנושא המסחרי מול המנהל. יש כוונה לנצל את העובדה שרמ"י מאפשרת לעסקים קטנים בבעלות חברי קיבוץ לבצע 'שימוש ביתי' לעסק ששטחו אינו עולה על 25 מטרים, הן בבתי חברים והן במבנים שהקיבוץ יקצה לחברים. לפני מספר חודשים כינסתי את כל חברי הקיבוץ השוכרים שטח או מבנה למטרת עסק והבהרתי להם שזה הכיוון – 'לא לסגור' אלא להתאים את המציאות לאפשרויות העומדות בפנינו. לו"ז צפוי כנראה במהלך 2024".

20230513_131708

ומה לגבי איזור המסחר עליו מדברים בשנה האחרונה?

"ברגע שנסגור עם שותף האמור גם להיות מי שיביא את המימון לכך, נתחיל לזוז לכיוון הזה", חוזה סיזל. "ייתכן ונצטרך גם לקחת הלוואה על-מנת ליצור מצב בו כל צד בעסקה מביא 50 אחוזים. צריך להבהיר בצורה חדה: חייבים לבנות אזור מסחר, בין אם יהיה של בתי עסק, לוגיסטיקה, אחסון או כל כיוון אחר. זו הדרך היחידה ליצירת מקור הכנסה לגבעת חיים איחוד, מקור שכרגע אין לנו. באותו הקשר, אני רוצה שוב להזכיר כי בשנים הקרובות, נצטרך להתאים את רמת ההוצאות בקהילה ליכולות הכלכלית של הקיבוץ, משום שגרף ההכנסות נמצא בירידה".

עכשיו אני עובר לצרורות קצרים מטווח קרוב.

הבריכה? "עמדה בציפיות הכלכליות של 2022".

חדר האוכל? "בכללי בסדר, צריך עוד להתקדם".

הרפת? "הרוויחה פחות מהתוכנית הכלכלית".

אחרי הצרורות, באים הפיצוצים. "פיצוצים בצינורות המים בקיבוץ הופכים לבעייה. פרמיית הביטוח עולה בכל שנה בהתאם וצריך למצוא פתרון. באופן מוזר, בעיות רבות בתחום זה מתרחשות בשכונות ההרחבה א'-ב' שהן השכונות החדשות ביותר בקיבוץ וכאמור, מתגבש רעיון לצורך פתרון בתחום זה".

אחרי המים בא באופן טבעי החשמל. "אנחנו הולכים ומרחיבים את השטחים של הפאנלים הסולריים. מיקמנו כבר על גגות חוות הלולים, הרפתות, על חדר האוכל ואנו מתכוונים להמשיך להציב פאנלים סולריים על גגות מבנים ציבוריים בקיבוץ. נבחנת כעת גם תוכנית לקירוי גגות למגרשי הספורט, עליהם ניתן יהיה למקם פאנלים".

טוב, זמננו הולך ותם, מה שאומר שהגיע הזמן למבט על העתיד. "שכונות ד'-ה'-ו' תהיינה שונות בכמה מובנים", מדגיש סיזל. "ראשית, מי שיקנה שם ישלם 91 אחוזים, כלומר עלות המגרש ללא בית, תנוע בין 2-3 מיליוני שקלים. כמו כן, נצטרך לצופף את הבתים ואם היום יש כשלושה בתים על דונם, הרי שבשכונות העתידיות, מדובר כבר על כחמישה בתים לדונם".

20230511_172540

ואיפה כל זה עומד לקרות?

"שכונה אחת מתוכננת לקום בעמק הקטן הנמצא דרום מזרחית לבית הקברות", הוא מראה על תצלום האוויר. "שכונה נוספת על שטח שפרירים-א' ושכונה שלישית, בשטח הנמצא מערבית לכביש ההיקפי המערבי של הקיבוץ". לאלו מכם השואלים את עצמם ברגע זה האם זה לא שטח הנמצא במרחק של 50 מטרים משני קווי מתח גבוה – כן, זה בדיוק השטח הזה.

במסגרת התוכניות העתידיות, סביר שגם תגיעו הביתה בדרך אחרת. "כאשר יקום איזור השטח המסחרי, כנראה שהכניסה הראשית לקיבוץ תשתנה", ממשיך סיזל להראות על תצלום האוויר. "הכניסה תעבור כנראה לאזור שמתחת לאיצטדיון, על-מנת שמי שיגיע לאזור המסחרי לא יעבור בקיבוץ. יתכן וקצת מזרחית לשם, תיבנה גם תחנת דלק עם אוריינטציה לטעינת מכוניות חשמליות".

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

42495896