20230526_184853

חג השבועות או הביכורים, חג מתן-תורה והקציר, נהפך בארץ לחג חקלאי הנחגג בקיבוצים ומושבים ברוב עם, עם הרבה אורחים מהעיר שאנו יכולים לתת להם חוויה של קרבה לחקלאות ולעבודתה.

כאן הוספנו לחג מוטיבים נוספים, כמו תהלוכת הכלים החקלאיים והצגת התינוקות שנולדו בשנה החולפת, כסוג של ברכה שאין לה דבר עם המסורת הדתית – אך לנו היא משמעותית מאוד כהורים, אחים, סבתות וסבים וגם כקהילה חיה ותוססת.

כשמבקרינו מקרב היהדות המסורתית, הדתית והחרדית, מגדירים את מטעננו התרבותי הרוחני והמסורתי "עגלה ריקה"*, אנחנו יודעים את ערכנו וערכינו וחיים את אורח חיינו התרבותיים ואת המסורת שלנו בשמחה ובגאווה.

בימים טרופים אלה, כאשר "המלוכה" מאיימת לחרב את בסיס חיינו הדמוקרטיים בארץ, בסיוע ואולי גם הובלה של  אותם בעלי "העגלה המלאה" לכאורה; מדירי הנשים, שונאי להט"בים ומקדמי הדיקטטורה הקיצוניים ביותר, אנחנו עדיין מברכים על העולם שהקימו מייסדות ומקימי המדינה, הקיבוצים, המושבים והמוני הליברלים שקולם נשמע בחודשים האחרונים ברחובות, בצמתים ועל הגשרים לאורכה ורוחבה של הארץ.

השאלה אם העולם הזה של מגילת-העצמאות, הגישה ההומנית, הפתוחה לאחר באשר הוא אחר, אשר בין הישגיה היו הקיבוצים והמושבים, כלכלת המדינה ומוסדות הבטחון שלה, הוא עולם הולך ונעלם – מציקה, מטרידה ומדירת-שינה, אך הופכת למוחשית נוכח ההתפתחויות הדמוגרפיות והפוליטיות המאיימות.

20230522_191558

אפשר לברך על מעורבות נכבדה של נשים וגברים מהקיבוץ והציבור הרחב, במאבק ברפורמה המשפטית והגזירות המדאיגות המצטברות למסה קריטית נגד הדמוקרטיה ונגד התנועה הקיבוצית, אך ברור שהדרך ארוכה וקשה ואין ספק שמעורבות רחבה גם ועמוקה יותר גם בקרבנו, רק תעלה את ההסתברות שנצליח בהתמודדות הכל-כך משמעותית הזו.

אף-על-פי-כן ולמרות הכל, נאחל לכל הציבור כאן, שערכי הסובלנות הנושבים ממגילת רות ויותר מכך – ערכי עשרת-הדיברות שניתנו לעמנו בערך במועד זה, יחגגו כאן, במדינה ובכל מקום בחג הקציר, השבועות והביכורים.

אתם מוזמנים לקרוא מביכורי הכותבים והעושים במלאכה ואין לנו ספק שתמצאו בכך הרבה עניין.

 

*משל "העגלה הריקה" שהעלה "החזון איש" (ר' אברהם ישעיהו קרליץ) בדבריו אל דוד בן-גוריון, מקורו בתלמוד בבלימסכת סנהדרין: "אם שני גמלים נפגשים בדרך במשעול וגמל אחד טעון משא והשני איננו טעון משא, זה שאין עליו משא חייב לפנות את הדרך לגמל הטעון משא. אנחנו היהודים הדתיים משולים לגמל הטעון משא – יש עלינו עול של הרבה מאוד מצוות. אתם צריכים לפנות לנו את הדרך". 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

42495896